Anastazja urodziła się w 2017 roku w 27 tygodniu ciąży. Z niewiadomych przyczyn nastąpiło przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Była konieczna interwencja i w celu ratowania życia dziecka przeprowadzono cesarskie cięcie.

 

Anastazja w chwili urodzenia ważyła 910 gram i uznana została za skrajnego wcześniaka. Konieczne było podłączenie jej do respiratora z powodu braku wykształconych płuc. Przez trzy miesiące przebywania w szpitalu była leczona na dokomorowy krwotok 2 stopnia, żółtaczkę, zapalenie płuc, dysplazję oskrzelowo płucną, niedokrwistość – trzykrotnie podawano jej krew, miała retinopatię wcześniaków.

Przez pierwsze dwa miesiące pobytu w szpitalu dziecko przebywało w inkubatorze, gdzie było karmione poprzez sondę. Po wypisie ze szpitala jej waga wynosiła 2600 gram. Nadal miała problemy z oddychaniem i żywieniem. Z powodu wcześniactwa Anastazja ma wadę wzroku -8,-9.

Pierwszy samodzielny krok zrobiła mając 2 lata i 3 miesiące. Ma problemy ze spożywaniem pokarmów stałych. Z tego powodu ma ciągle problemy z niedowagą i zaparciami. Ma wydaną opinię jako niepełnosprawna ruchowo z afazją. Jej nie do końca wykształcony mózg wpłynął na to, że ma problemy z mową, mówi tylko pojedyncze, nieliczne słowa.

Rozwój Anastazji wymaga stymulowania jej poprzez udział w wielu zajęciach z udziałem fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów i innych specjalistów. Za wiele z tych zajęć musimy osobiście ponosić bardzo duże koszty. Będziemy wdzięczni za okazane wsparcie.