Janek Proficz urodził się w 2010 roku. Uczęszcza do II klasy Oddziału dla Dzieci z Autyzmem w Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu.Gdy Jasiu miał miesiąc, przeszedł operację z powodu przerostowego zwężenia oddźwiernika. Od drugiego miesiąca życia Janek był rehabilitowany metodą Vojty z powodu wzmożonego napięcia mięśniowego.

Częste zapalenia uszu poskutkowały zaburzeniami słuchu. Od tego czasu rozpoczęło się wczesne wspomaganie rozwoju Jasia w Ośrodku dla dzieci słabo słyszących i niesłyszących w Kaliszu.

Postawienie diagnozy autyzmu dziecięcego, gdy Jaś miał 5 lat, pozwoliło na rozpoczęcie systematycznej terapii. Od ponad pięciu lat Jaś jest rehabilitowany podczas cotygodniowych zajęć integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej, logopedycznej i hipoterapii.

Aby wspomagać prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie Jasia oraz poprawiać jego samopoczucie, a także niwelować zaburzenia wynikające zwłaszcza z nadwrażliwości słuchowej, Jaś uczestniczy, gdy jest taka potrzeba, w kosztownych, ale koniecznych, treningach metodą Tomatisa. Choć Jasiu regularnie bierze udział w zajęciach szkolnych i terapeutycznych, nastąpiło u niego obniżenie w rozwoju poznawczym. Jaś jest chłopcem z niepełnosprawnością sprzężoną, określoną jako autyzm z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Ze względu na zaburzenia w rozwoju mowy, Jaś rozpoczął naukę w szkole z odroczeniem. Pomimo różnorodnych form i zajęć logopedycznych Jasiu nadal ma problemy z porozumiewaniem się. Podczas wakacji nie rezygnujemy z rehabilitacji, gdyż jej brak powoduje regres w rozwoju Jasia.

W 2019 roku Janek pierwszy raz w życiu skorzystał z całkiem nowej formy dla niego, rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Jantarze. Jaś skorzystał z metod rehabilitacji dobranych przez lekarza i terapeutów, dostosowanych indywidualnie do jego potrzeb.

Turnusy rehabilitacyjne są cudowną alternatywą dla dzieci takich jak Jaś, które wymagają konsekwentnie prowadzonej rehabilitacji. Podczas turnusu Jaś oprócz swojego rytmu terapii, poznał całkiem nowe dla niego metody, z którymi mógł się w delikatny sposób,, oswoić „.

Jedynie turnus daje takie możliwości, żeby Jaś mógł skorzystać z dodatkowych, bardziej urozmaiconych terapii niż te, które rehabilitują Janka na codzień.

Niestety taka forma choć dającą wszechstronne korzyści dziecku niepełnosprawnemu jest bardzo droga, bo koszt turnusu to około 5 tysięcy złotych.

Zwracam się z ogromną prośbą o wsparcie i pomoc w zbiórce na turnus i rehabilitację synka, którego wychowuję sama.